Řecko
Zájezdy Santorini

SANTORINI = ČERNÁ PERLA EGEJSKÉHO MOŘE

Černá perla Egejského moře, bohatá klenotnice všech turistických artiklů, jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů, kouzelný romantický kout nebo snad bájná Atlantida? To vše je Santorini. Když se blížíte k ostrovu, již z dálky vidíte, jak se z moře vynořují strmá skaliska a na jejich vrcholcích leží čerstvý sníh. Jakmile se však dostanete blíže, zjistíte, že jsou to malé bílé domky s modrými střechami a kostelíky se zvoničkami jakoby nalepené na vrcholcích mnohobarevných vulkanických útesů spadajících strmě do moře.


Ostrov ve tvaru půlměsíce je výsledkem obrovského sopečného výbuchu z doby asi 1 600 let před Kristem. Z původního ostrova zůstal jen mořem zalitý kráter obklopený kruhem rozervaných skalisek a ostrůvků. Erupce byla tak silná, že s největší pravděpodobností způsobila zánik Minojské civilizace na nedaleké Krétě.


Krásné pláže s černým lávovým hrubozrnným pískem, úrodná lávová pole ve vnitrozemí, kde roste jedinečná vinná réva, pěstují se kapary, rajčata, pistácie a olivy, ruiny starého města Thira a archeologické objevy, díky nimž nese přívlastek „Pompeje Egejského moře“ i samotný kráter sopky na ostrůvku Nea Kameni, to jsou připomínky tragického vzniku ostrova Santorini.


V historii se ostrov nazýval Strongyli nebo Kallisti (nejkrásnější). V období dórské kolonizace dostal jméno Thira, podle jejich vůdce.Dodnes se takto jmenuje hlavní město.Jméno Santorini pochází od patronky ostrova„Santa Irini“. Ostrov, který je součástí Kykladského souostroví, je skutečným skvostem. Unikátní architektura města Thira a vesniček Oia, Imerovigli a Firostefani, oslnivý sluneční svit a magické západy slunce, průzračná, křišťálově čistá voda a pozůstatky dávné civilizace, to vše vás uchvátí a získá.


Pláže východního pobřeží tvoří kilometry černého písku v Perisse a Perivolos, červená pláž je v Akrotiri a v části ostrova s vápencovými skalami můžete nalézt i pláž s jemným bílým pískem. Dlouhá pláž Perissa je lemována promenádou s tavernami, bary a obchůdky se suvenýry a nabízí nádherné koupání i vodní sporty.


Vydáte-li se do města Thira nebo do Imerovigli či Oie, spleť chodníků vás zavede mezi bílé domky na vrcholu skal. Do přístavu Athinios pod městem Thira se vinou serpentiny, po kterých můžete sjet na hřbetě osla nebo kabinovou lanovkou. Nejfotografovanější romantický řecký ostrov je jako stvořený na svatební cestu nebo pro zamilované, úžasnou, neopakovatelnou dovolenou zde však může strávit každý návštevník.

FIRA (THIRA)
Hlavním městem ostrova Santorini je Fira ležící na okraji sopečného kráteru. Jeho dnešní název Jeho dnešní název je odvozen od původního pojmenování Thira.

Poprvé byla Fira osídlena Dórskými Řeky pod vedením Therase v 9.stol př.n.l. Je to překrásné bílé město, které působí téměř nadpozemsky. Městečko je postaveno v duchu kykladské architektury. Domky jsou nízké, natřené bílou a tmavě modrou barvou. Můžete zde navštívit archeologické a námořnické muzeum nebo muzeum Megaro Gizi, kde můžete vidět i díla novořeckých malířů.

Je to letovisko s množstvím obchůdků, taveren a restaurací, kde noční život končí až v ranních hodinách. Je to místo emocí a úchvatných panoramat, proto sem jezdí mnoho návštěvníků opakovaně.


Rozšířené vyhledávání
Strava
Letiště     

Kategorie
ubytování